Ziņojums "Apmācību eksperimenti bibliotēkās"



Ziņojums ir pirmais no projekta rezultātiem, rezultāts rūpīgam divu gadu darbam, kuru laikā tika apkopota un analizēta pieredze no projekta partnervalstīm un visas Eiropas attiecībā uz pieaugušo izglītības vajadzībām un problēmām, bibliotēku pieredzi šajā jomā. Iztrādātā ziņojuma pamatuzdevums ir parādīt, kāda ir situācija partnervalstīs – Latvijā, Lietuvā, Polijā un Norvēģijā tajā, kas attiecas uz mūžizglītību un bibliotēkas lomu tajā, vienlaikus dodot arī plašāku kontekstu.

Ziņojuma 1. nodaļa veltīta dzīves kvalitātes tematikai - Kas tas ir, pēc kā to iespējams noteikt. Dzīves kvalitāte ir komplekss, kurš ietver savstarpējā mijiedarbībā esošus „objektīvos” un „subjektīvos” rādītājus dažādās dzīves jomās. Laika gaitā ir izstrādāta virkne dažādu dzīves kvalitātes definīciju un ir radītas dažādas metodes dzīves kvalitātes novērtēšanai dažādām cilvēku grupām un sabiedrībai kopumā. Projektā vērtētie rādītāji ir:

1.  vispārēja dzīves pieredze (subjektīvā labklājības izjūta, pozitīvās un negatīvās emocijas, laimes sajūta);

2.   materiālie dzīves apstākļi (ienākumu līmenis);
3.   nodarbinātība un apmierinātība ar to;
4.   izglītība (izglītības kvalitāte, līmenis un atbilstība 21.gs. prasībām);
5.  veselība (paredzamais dzīves ilgums, fiziskā un mentālā veselība, rūpes par veselību);  
6.  izklaide un sociālā dzīve (dalība izklaides un kultūras pasākumos, attiecības ar citiem cilvēkiem, iespēja saņemt atbalstu no līdzcilvēkiem);
7.   ekonomiskā un fiziskā drošība;
8.   pārvaldība un cilvēka pamattiesības;
Ziņojumā secīgi ir aprakstīta katra dalībvalsts, izejot no šiem dzīves kvalitāti raksturojošajiem kritērijiem. Interesanti ir lasīt, piemēram, par Norvēģiju, kurai jau no 1980tajiem gadiem iedzīvotāju skaits aug, lielā mērā pateicoties imigrantiem – 2015. gadā 15,6% no Norvēģijas iedzīvotājiem bija imigranti vai to pēcteči. Attiecīgi Norvēģijā daudz jautājumi ir saistīti ar diskrimināciju, vienlīdzību, sociālajiem jautājumiem. Šis aspekts arī turpmākajos projekta posmos Norvēģiju ievērojami atšķir no pārējām partnervalstīm – cittautieši ir viņu ikdiena jau ļoti ilgus gadus. Būtībā Austrumeiropas valstu problēma ir ekonomiski aktīvo iedzīvotāju aizbraukšana, tikmēr šie paši imigranti ir Norvēģijas ieguvums un problēma vienlaicīgi.
Tālāk ziņojums pievēršas bibliotēkas lomai dzīves kvalitātes celšanā katrā no jau iepriekš minētajiem virzieniem. Bibliotēkas loma pārvaldības nodrošināšanā, izglītības procesos, izklaides un kultūras dzīvē utt. Dziļāk pētītā tēma projekta ietvaros, protams, ir bibliotēkas un mūžizglītība. Bibliotēkas loma mūžizglītības procesos kopumā, t.sk Eiropas līmenī un projekta dalībvalstu vidū – kā valstiski, tā bibliotēkās.
Projekta ietvaros tika veikta arī partnervalstu bibliotēku un bibliotēkas lietotāju aptauja plašā tematiskajā aptvērumā - lasīšanas veicināšana, digitālā pratība, komunikācijas prasmes, kultūra un izglītība, novadpētniecība u.tml.  Ziņojumā atradīsiet kā būtiskākos secinājumus par katru no šiem tematiem pieaugušo mūžizglītības kontekstā, gan piemērus, kāda veida izglītojošās aktivitātes notiek bibliotēkās šajos tematos.
Ziņojuma 2. nodaļā ir apkopoti piemēri no dalībvalstu bibliotēkām, kur notiek dažādi pieaugušo izglītības pasākumi. Tie ir sadalīti atbilstoši projekta tematikai – multikulturālisms, sociālās inovācijas un radošums.
3.nodaļā ir runā par izaicinājumiem un veiksmes faktoriem pieaugušo izglītības veidošanas procesā. Šeit izlasīsiet par gan par globalizāciju un vienlīdzību, gan lasīšanas paradigmas maiņu digitālajā laikmetā, jaunām izglītības formām, finansējuma piesaisti un bibliotekāram piemītošajām prasmēm.
Ziņojums noslēdzas ar visu partnervalstu raksturojošo datu pārskatu – iedzīvotāju skaitu, nacionalitātēm, izglītības sistēmu un bibliotēku raksturojumu.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Seminārs par projekta aktivitātēm

2018.gada 12.aprīlī notika nacionālais seminārs, kurā tika iepazīstināts ar projekta aktivitātēm un sagatavotajiem mācību  un darbsemināru m...