Projektā izstrādātie mācību materiāli un darbsemināri ir brīvi pieejami izmantošanai. To mērķis ir veicināt motivāciju paaugstināt kvalifikāciju un īstenot dažādas apmācību aktivitātes pieaugušajiem. Bibliotēku un vietējo kultūras iestāžu lietotāji ar inovatīvā mācību piedāvājuma palīdzību varēs attīstīt jaunas, radošas un uzņēmējdarbību orientētas prasmes un multikulturālas un sociālas kompetences. Tiks veicināta arī pilsoniskā iesaiste vietējās kopienās.
Šeit vienkopus atradīsiet visus projektā sagatavotos mācību materiālus un darbseminārus. Zemāk varat iepazīties ar katru no materiāliem atsevišķi.
Lai veicas!
Šeit vienkopus atradīsiet visus projektā sagatavotos mācību materiālus un darbseminārus. Zemāk varat iepazīties ar katru no materiāliem atsevišķi.
Lai veicas!
Radošums
Mācību materiāli
- Radošuma veicināšana bibliotēkā - materiāls, kurā izklāstīts, kāpēc bibliotēkas darbiniekiem vajadzētu attīstīt radošumu, ko tas dotu bibliotēkai, kā arī - kā apmācīt bibliotēkas lietotājus radošumam.
- Dizaina domāšana bibliotēkā - materiāls iepazīstina ar jēdzienu "dizaina domašana" un šī domāšanas veida pielietojumu bibliotēku darbā, īpaši inovatīvu pakalpojumu izveidē.
- Meistarotājvietas izveide bibliotēkā - materiāls iepazīstina ar meistarotājvietas jēdzienu, un skaidro, kas ir meistarotājvieta un kā tās var būt noderīgas bibliotēkām. Materiālā aprakstīti vairāki bibliotēku meistarotājvietu organizatoriskie modeļi, kā arī ietverti ieteikumi un padomi, kā izveidot meistarotājvietu bibliotēkā un kādu modeli ieviest dažādās bibliotēkas vidēs.
- Bibliotēkas radošās telpas aprīkošana - materiālā izklāstīts, kāda veida aprīkojums un iekārtojums nepieciešams dažāda veida radošajās telpās, uzskaitot gan fizisko aprīkojumu (datoraprīkojums, mēbeles, īpašas ierīces, iekārtas un aksesuāri), gan digitālo aprīkojumu (programmatūra, tiešsaistes rīki un aplikācijas).
- Intelektuālā īpašuma tiesības bibliotēkas radošajā telpā -materiālā apkopoti dažādi jautājumi, kas saistīti ar intelektuālā īpašuma tiesībām (autortiesībām, saistītajām tiesībām attiecībā uz preču žimēm, patentiem vai dizainu), kas var attiekties uz radošajām aktivitātēm bibliotēku radošajās telpās. Materiālā skaidroti intelektuālā īpašuma tiesību jēdzieni un konkrētu tiesību pamatprincipi, tematus apskatot gan no bibliotēku prespektīvas, gan no lietotāju perspektīvas.
Darbsemināri bibliotekāriem
- Dizaina domāšana bibliotēkās - Šis darbseminārs ietver vadlīnijas, kā dizaina domāšanu izmantot
bibliotēkā. Semināra laikā dalībnieki uzzinās par IDEO dizaina domāšanas modeli bibliotēkām (2014) un attīstīs dizaina domāšanas prasmes.
- Meistarotājvietas izveide bibliotēkā - darbseminārs ir paredzēts bibliotekāriem (gan bibliotēku vadītājiem, gan darbiniekiem), kas domā par vai plāno ieviest bibliotēkas meistarotājvietu vai radošo telpu.
Darbsemināri lietotājiem
- Veidojam radošu telpu - darbseminārs ir paredzēts bibliotēkas lietotājiem (un, ja iespējams, nelietotājiem) un sagatavots bibliotēkām, kas plāno attīstīt vai atklāt bibliotēkas radošo telpu. Darbsemināra rezultāts ir visvairāk nepieciešamo aktivitāšu saraksts, kuras bibliotēka varētu ieviest jaunajā radošajā telpā, kā arī iespējamo līdzradītāju grupa.
- Datordomāšana - darbsemināra scenārijs datordomāšanas kā radošas problēmu risināšanas metodes apguvei.
- Radoša problēmrisināšana - SCAMPER tehnika - darbseminārs, kurš paredzēts iedzīvotāju iesaistīšanai bibliotēkas filiāles attīstības un transformācijas procesā. SCAMPER ir prāta vētras metode, ko iespējams izmantot kā pamatu ideju ģenerēšanai un radošu problēmrisinājumu veicināšanai.
- Kā atvērt / atklāt cilvēku mākslinieciskos talantus? - darbseminārs, kurā bibliotēkas lietotāji var atklāt vai attīstīt savas mākslinieciskās prasmes vai talantus. Semināra laikā, iedvesmojoties no izlasītās grāmatas, tiek izstrādāti kadri filmai.
Multikulturālisms
Mācību materiāli
- Multikulturālā kompetence – materiāls, kas kalpo kā
ievads visam tematam kopumā. Izlasot šo materiālu, jūs uzzināsiet, kā saprast
multikulturālo kompetenci, kādas prasmes/attieksmes svarīgas, lai strādātu šajā
virzienā. Kādas zināšanas varētu būt noderīgas, lai veiksmīgāk plānotu un
vadītu šādu darbu un kā šādas prasmes apgūt.
- Vietējās multikulturalitātes noteikšana – materiāls
skaidro, kā veikt šādu diagnostiku un ko ir iespējams noskaidrot šādā veidā.
- Kas ir kultūra? Materiāls lūkojas uz kultūru kā
metaforu par aisbergu, raksturo kultūras lomu un ietekmi ikdienas dzīvē.
Aisbergs – jo ir neliela, viegli ieraugāmā kultūras daļa un milzīga, neredzama
un, iespējams, slēpta daļa neredzamajā, zem ūdens zonā.
- Vairākuma – mazākuma attiecības. Materiāls raksturo
dažādās iespējamo attiecību formas starp dažādām sabiedrības grupām. Tiek
skaidrota nozīme tādiem terminiem kā integrācija, asimilācija, marginalizēšana
utml. Runāts par stereotipiem, aizbriedumiem, diskrimināciju.
- Multikulturālu izmaiņu mehānisms – materiāls sniedz
padziļinātu informāciju par sociālo un psiholoģisko fonu aizbriedumiem, arī
apskata iespējas mazināt aizspriedumus, veicināt toleranci un savstarpējo
izpratni.
- Kultūru atšķirības – Skaidro, kas tas ir, kā noteikt, kā
izprast un kā šīs atšķirības izmantot, lai labāk izprastu vietējās kopienas
dažādību.
- Uzmanība (mindfullness) – materiāls vērš uzmanību uz
pieredzi, ko iespējams gūt, strādājot multikulturālā izglītības jomā. Vērš
uzmanību uz mikro-nevienlīdzībām, kas var izrādīties būtiskas grupu darbā.
Vienlaikus vērš arī uzmanību uz mikro-apliecinājumiem, jeb šķietami
maznozīmīgām darbībām, kuras var izrādīties ļoti būtiskas.
- Starpkultūru komunikācija – sniedz ieskatu starpkultūru
komunikācijas jautājumā, skaidro kultūru atšķirības komunikācijas aspektā un
sniedz ieskatu, kā komunicēt iespējami efektīvāk.
Darbsemināri
- Esiet sveicināti! – šī darbsemināra mērķauditorija ir jauniebraucēji, un tas paredzēts pirmajai tikšanās reizei bibliotēkā. Tas ietver praktisku pamatinformāciju par šiem cilvēkiem vēl, iespējams, nepazīstamo vidi, pilsētu. Tā ir iespēja satikt vienam otru, uzdot jautājumus.- Skaņas uz smaržas – darbseminārs, kas pievēršas jautājumam, kā cilvēki pieredz pilsētu, kurā dzīvo. Tas palīdz runāt par personisku pieredzi un skatījumu un izteikties par to. Vienlaikus šāda pieeja palīdz veidot pilsētnieku kopējo identitāti. Proti, semināra dalībnieki ir aicināti par savu pilsētu runāt, domāt caur smaržām un skaņām.
- Literārā pēcpusdiena - semināra laikā dalībnieki iepazīstas ar vienu kultūru no literāra skatupunkta. Literāro darbu izpildīšana (lasīšana) oriģinālvalodā sniedz iespēju dzirdēt un izjust valodu. Darba analizēšana sniedz iespēju ieskatīties kultūrā un atklāt, cik līdzīgas vai atšķirīgas ir lietas, par kurām mēs domājam, rakstām vai kas mums ir svarīgas.
- Multikulturālā stāstu stāstīšana - aktivitāte satuvina vietējās kopienas dalībniekus ar atšķirīgu izcelsmi. Daloties ar saviem personīgajiem stāstiem viņi vienlaikus labāk iepazīst viens otru.
- Multikulturālā komunikācija -sagaidāms, ka dalība šajā seminārā dalībniekiem palīdzēs labāk vienam otru saprast un veicinās respektu vienam pret otru. Semināra mērķis ir palīdzēt dalībniekiem lauzt stereotipus un no stāstiem uzzināt vairāk par to, kas veido mūs par tiem cilvēkiem, kas esam.
- Kultūras rokdarbi - Semināra laikā dalībnieki iepazīs izvēlētās kultūras ornamentu paražas un paštaisītas rotaslietas. Papildus demonstrācijai viņiem tiks sniegta iespēja izmēģināt kaut ko pagatavot pašiem.
- Bērnības stāsti – seminārs, kas aicina iepazīt citas kultūras un bērnu audzināšanu citviet caur bērnības atmiņu stāstiem. Tas ļauj savstarpēji iepazīties, apgūt bērnu audzināšanas dažādību un izprast vienam otru labāk.
- Ko Tu redzi attēlā? – Seminārs, kurā ar vienkārša uzdevuma palīdzību dalībnieki tiek mudināti domāt par to, kā strādā cilvēka smadzenes, uztvere. Process ilustrē, kā strādā stereotipi.
- Slēptā nozīme – multikulturālie jautājumi – seminārs, kas var tikt izmantots bibliotēkā, mācoties kādu jaunu valodu vai strādājot ar cita veida multikulturālām aktivitātēm. Mācoties jaunu valodu, iepazīstot jaunu kultūru, viena no visgrūtāk iemācāmajām lietām ir dažādu vārdu, izteicienu slēptā nozīme un tas, kā būtu jāuzvedas konkrētās situācijās.
Sociālās inovācijas
Mācību materiāli
- Inovāciju daudzās sejas: īss ceļvedis bibliotekāriem - Šis mācību materiāls ir pirmais no vairākiem mācību materiāliem, kas apskata to, kāpēc jums un jūsu bibliotēkai jau tagad vajadzētu kļūt inovatīvākai un kā izstrādāt īstu inovāciju plānu. Šis mācību materiāls palīdzēs jums uzlūkot jūsu bibliotēku kā inovatīvu cilvēku ikdienas inovāciju vietu. Tas ir ieteicams bibliotekāriem, bibliotēku vadītājiem un citiem brīvi domājošiem cilvēkiem, kas meklē neparastas idejas.
- Inovācijas sadarbojoties. Līdera un komandas loma inovāciju procesā - Šis mācību materiāls skaidro: kāpēc inovācijas nav viena spēlētāja spēle bet mijiedarbības sistēma?; vai inovatīvu domāšanu var apgūt vai arī tā ir dāvana, kas dota piedzimstot?; kas inovāciju procesā vadītāju padara par labu vadītāju?; kā pareizi veidot inovatīvas komandas?; kāpēc sadarboties ir labi ne tikai sociālajās inovācijās?
- Veiksmīgu sanāksmju organizēšana: vadīšana - Šis mācību materiāls stāsta, kas ir veiksmīga tikšanās un kā tādu noorganizēt; kā noorganizēt, noturēt un noslēgt veiksmīgu tikšanos; skaidro, kādas ir vadīšanas un vadītāja nepieciešamās prasmes; iepazīstina ar rīkiem: dienas kārtība, dalībnieku lomas; iepazīstina ar neveiksmīgas tikšanās pazīmēm un skaidro, kāda ir veiksmīga tikšanās un kā tādu novadīt.
- Interešu pārstāvība - Šajā mācību materiālā aplūkota interešu pārstāvības definīcija, to, kāpēc tā ir svarīga, kā izstrādāt interešu pārstāvības vēstījumu, kā arī pirmos soļus, kā identificēt cilvēkus, ar kuriem runāt un kā nogādāt vēstījumu.
- Bibliotēku pakalpojumi maznodrošinātajām un mazaizsargātajām grupām - Šis mācību materiāls ir informatīvs sākuma materiāls bibliotekāriem, kas sāk domāt par strādāšanu ar maznodrošinātajām un mazāk aizsargātajām grupām. Materiāls sniedz vispārīgas zināšanas par cilvēkiem, kuriem no bibliotēkas nepieciešams papildu atbalsts un skaidro, kā plānots un pakāpenisks attīstības process jums palīdzēs uzsākt jaunus bibliotēkas pakalpojumus šīm grupām.
- Bezpajumtniekiem raksturīgās īpašības - Šis mācību materiāls ir informatīvs materiāls bibliotekāriem, kas vēlas sākt strādāt ar bezpajumtniekiem. Materiālā tiek sniegts bezpajumtnieku raksturojums – tipi, iemesli, sekas un psiholoģiskie jautājumi.
Darbsemināri bibliotekāriem
Sociālās inovācijas: veiksmīgu sanāksmju organizēšana - vadīšana. Šī semināra laikā tā dalībniekiem jāspēj prioritizēt mērķus, domāt un darboties kā organizācijai, saprast un uzklausīt citu cilvēku viedokļus un vērtības.Darbsemināri lietotājiem
- Debates jūsu vietējā bibliotēkā - Šo semināru bibliotēka var izmantot, lai aicinātu vietējās organizācijas un biedrības organizēt debates jūsu vietējā bibliotēkā. Vietējā bibliotēka ir ļoti labi piemērota vieta debašu organizēšanai. Bibliotēka ir neatkarīga un centrāla vietējās kopienas tikšanās vieta. Tā ir arī zināšanu un publiskās informācijas vieta.Šī semināra laikā organizācijas un biedrības uzzinās, ko svarīgi ņemt vērā, organizējot labas debates.- Vietējās kopienas pičings - darbseminārs par to, kā vietējās kopienas iedzīvotāji var aktīvi diskutēt par sabiedrības prolēmām un uzsākt dialogu. Semināra laikā dalībnieki apgūs vienkāršu prezentēšnas tehniku - pičingu.
- Grāmata ikvienam – ceļvedis grāmatās - Gatavojoties šim semināram, bibliotēka vispirms savā vietējā kopienā identificē grupas, kurām ir lasīšanas un rakstīšanas grūtības. Balstoties uz šiem rezultātiem, bibliotēka atlasīs dažādas grāmatas, kas ir piemērotas šīm grupām. Semināra laikā, kura mērķauditorija ir cilvēki ar lasīšanas un rakstīšanas grūtībām un dažādu jomu profesionāļi, kas strādā ar šīm grupām, bibliotēka prezentēs atlasītās grāmatas. Seminārs ietver mērķa grupas atgriezenisko saiti par šīm grāmatām.
- Bezpajumtnieku sagaidīšana mūsu bibliotēkā - Šī semināra scenārija mērķis ir palīdzēt bibliotekāriem iedziļināties bezpajumtniekos kā bibliotēkas apmeklētājos, analizēt bibliotēkas pakalpojumus, ņemot vērā bezpajumtnieku vajadzības, kā arī izpētīt vietējo situāciju un meklēt partnerus.
Partnerība
Mācību materiāli
- Partnerību veidošana - materiāls skaidro partnerību veidošanas pamatprincipus, dod praktiskus padomus, kā veidot partnerības, brīdina par neveiksmīgas partnerību veidošanas potenciālajiem riskiem, stāsta par partnerību radošos projektos, starpkulturālām partnerībām un konfliktiem un to pārvaldīšanas veidiem.- Sadarbība ar vietējiem partneriem: uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām un vietējo pašvaldību - Šajā materiālā atradīsiet atbildes uz šādiem jautājumiem: Kāpēc manai bibliotēkai vajadzētu sadarboties ar vietējiem partneriem? Kādas ir iespējamās sadarbības un partnerību formas? Kā meklēt un izvēlēties vietējo partneri? Kā efektīvi komunicēt, lai stiprinātu attiecības? Kā izvēlēties jūsu sadarbības stilu?
Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas
Mācību materiāli
- Izdarīt darāmo - Šis mācību materiāls pievēršas dažādiem piemēriem, kā tiešsaistes rīki var palīdzēt veiksmīgāk vadīt projektus un veidot projekta komandu.- Efektīvas tiešsaistes sanāksmes - Šajā mācību materiālā uzmanība tiek pievērsta tiešsaistes sanāksmju nozīmei vadīšanā un informēšanā. Augstas kvalitātes, bezmaksas un viegli lietojama programmatūra, piedāvā bibliotekāriem jaunas iespējas labākai saziņai ar auditoriju.
- Kļūsti interaktīvs - Šajā mācību materiālā uzmanība tiek pievērsta dažādiem piemēriem, kā izmantot interaktīvos vizuālos materiālus semināros ar bibliotēkas lietotājiem un kā radīt pievilcīgu
saturu inovatīvā veidā.
- Realitātes pārbaude- Pēc šī materiāla izlasīšanas iegūsiet priekšstatu par populārākajiem bezmaksas programmatūras rīkiem, kas palīdzēs izveidot, kopīgot un analizēt aptaujas; Izpratīsiet, kā uzlabot pieredzi ar klientiem, nodrošinot ērtu veidu, kā reģistrēties pakalpojumiem; Aizgūsiet idejas, kā apkopot dažāda veida datus bibliotēkas interešu pārstāvniecības nolūkos.
- Video stāstu stāstīšana - Šajā mācību materiālā uzmanība tiek pievērsta dažādiem piemēriem, kā izmantot video stāstu stāstīšanu, lai sasniegtu vairāk - iegūtu vairāk līdzekļu, veidotu saikni ar partneriem un iesaistītu lietotājus. Tāpat šeit iegūsiet priekšstatu par populārākajām bezmaksas mobilajām lietotnēm, kas palīdzēs jums izveidot, pielāgot un dalīties ar interesantiem stāstiem;
- Iedarbīgi vizuāliemateriāli - Šajā mācību materiālā uzmanība tiek pievērsta dažādiem piemēriem, kā izmantot vizuālos materiālus semināru laikā ar bibliotēkas lietotājiem, kā izveidot interešu aizstāvības materiālu vēstījumu iedarbīgāku un kā uzturēt visu bibliotēku atbalstītāju motivāciju.
Vadība
Mācību materiāli
- Stratēģiskā plānošana - Iepazīstoties ar šo mācību materiālu, jūs sapratīsiet: Kā plānot un īstenot stratēģiju; Piecus stratēģiskās plānošanas posmus; Stratēģiskā plāna komponentes; Riskus un barjeras, ar kuriem saskaramies stratēģiskajā plānošanā.- Projektu vadība - Šī materiāla mērķis ir sniegt bibliotekāriem un projektu vadītājiem kādus līdzekļus, lai atvieglotu projektu plānošanu un vadību. Tiek sniegta strukturēta metode, ko jūs varēsiet izmantot projektu plānošanā, kā arī daži piemēri, kas palīdzēs labāk saprast pieeju.
- Novērtēšana - Šis materiāls veltīts tam, kāpēc jums vienmēr vajadzētu veikt jūsu projektu un aktivitāšu novērtēšanu un kā to izdarīt.
- Popularizēšana un komunikācija ar bibliotēkas lietotājiem - Šis mācību materiāls veltīts bibliotekāriem un viņu komunikācijai ar bibliotēkas lietotājiem, kā arī popularizēšanai ar mērķi pievērst potenciālo lietotāju, kopienas kopumā un lēmumu pieņēmēju uzmanību.
Pieaugušo izglītība
Mācību materiāli
- Kritiskā domāšana un informācijas ticamības novērtēšana - Šis materiāls sniegs iespēju iegūt/paplašināt zināšanas par šādiem jautājumiem: Kas ir kritiskā domāšana un kā tā radusies? Kad kritiskā domāšana ir lietderīga?Kas jums jāzina un jādara, lai domātu kritiski? Kā (un kurus) kritiskās domāšanas principus piemērot, veicot informācijas uzticamības novērtēšanu?- Izglītojošo materiālu plānošana - Cilvēks, kas iepazinies ar šo materiālu, būs motivēts un sagatavots iepazīties ar citiem materiāliem par pieaugušo izglītību, kas veicinās apzinātāku līdzdalību izglītojošo procesu plānošanā, ņemot vērā dažādās kompetences un pieejas.
- Grupu process - Šajā mācību materiālā atradīsiet atbildi uz jautājumu, kāpēc apmācībām ne vienmēr jābūt patīkamām un kā tas ietekmē izglītošanās efektivitāti. Jūs apgūsiet grupu procesa pamatposmus, to funkcijas un izaicinājumus, ar kuriem saskaras izglītotāji. Jūs apgūsiet arī to, kā šīs zināšanas izmantot, strādājot ar grupām.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru